What Does Medifast Cost Per Month. How Much Is It?

By: Lindsey Price:  I sometimes hear from people who truly want to know how much they are going to spend on medifast each month.  They really want to be able to plan and anticipate any expenses so that they know ahead of time.  For the purposes of this article, I am going to assume that you are going to be on one of the monthly packages.  And the reason for this is that they are typically going to be cheaper and you can typically use coupons for them.  If you order by the box and a la carte, you’ll pay a little more and you are not able to use coupons.  Many of us do place a la carte orders for items that we really love and want to have extras of, but it just makes financial sense to order a package.

As of this writing, you have a couple of choices on medifast and this is really going to determine how much you pay. Medifast flex offers you four prepackaged meals and you’ll provide two lean and green meals. A trial kit runs around $150 and a full month runs around $300. If you want the more traditional medifast plan where five diet meals were provided (which used to be called the 5 plus 1,) that plan is called medifast go and that plan is currently on special at $149 while the monthly plan is $329. This is a very good deal because you’re getting more food.  These prices are BEFORE coupons.  Which you choose depends upon your preferences. I keep all of the coupon codes on the right side of this blog.  And I will also place them within this article for convenience.  You can look at the latest specials here: Medifast Specials

Sometimes, they also offer an option of free meals if you choose to go with the auto ship option (which you can easily cancel once you have lost the weight.)  This is an excellent value.

Now, do keep in mind that you do have one lean and green meal each day. (Or two per day, if you are going with the flex plan.)  So, you do have to buy some groceries.  But, if you are very crafty about it, you can usually just modify what you are already buying for your family so that you aren’t spending that much additional money.  I think it’s very realistic to believe that you shouldn’t spend more than $50 for groceries (for yourself) per month especially since you’re only having to come up with one meal.

They do not charge you to use the website or to get counseling.  They only charge you for the food that you buy.  You won’t pay per pound like some diets.  And when you have lost the weight, you simply don’t place any more orders.  But to give you a hard figure as to how much medifast would cost per month, I’d say with coupons and crafty grocery shopping, you should be able to get it to about $2.20 or so per meal which I believe is extremely competitive.   Check out the Medifast Specials on the Medifast Official Site

 

(Visited 5,220 times, 1 visits today)

Comments are closed.